Pokec koutek

Volná diskuze o všem.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mexican
Příspěvky: 848
Registrován: pon 20. lis 2017 13:43:46
Kraj: Jihomoravský
Obec: Strelice
Motorka: XJ600s
Rok výroby: 2001
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Mexican »

booster pre nabijanie alternatorom (euro 6) tam mam - 25A,
klasicka 230V nabijackama 30A takze v campe dobijas a mas moznost vyuzivat aj 230 zasuvky na palube. Naa strechu idu tento tyzden 200Wp panel, mppt regulator od Victronu a vymena AGM za 150Ah baterku. Menic na 230V nepotrebujeme. Kafe bude vzdy lepsie v kaviarni, ebicykle nemame (zdrave nohy :-) takze tych realne vyuzitelnych 80% bude booohate stacit na 3-4 dni bezpresunu. A dlhsie beztak nevydrzim. ta 90l chladnicka si pri teplote okolo 15-20 stupnov nevezme moc. V lete bude viac pomahat solar

kazda dodavka je pre zivot 4 ludi mala. ta L4 teoreticky ponukne lepsie spanie (bud palanda alebo zdvihaci stresny stan) ale vzdy to bude pre styroch uzke
Kodl
Příspěvky: 534
Registrován: sob 18. lis 2017 18:46:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Boskovice
Motorka: XJR1200
Rok výroby: 1997

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Kodl »

Proto jsem to taky zrušil... Proč jenom 200Wp panel? V létě dobrý, ale přes zimu to bude zoufale málo. Co máš za baterku? U některejch není BMS, což je celkem průšvih, pošli typ, ať tě případně varuju...
Uživatelský avatar
Mexican
Příspěvky: 848
Registrován: pon 20. lis 2017 13:43:46
Kraj: Jihomoravský
Obec: Strelice
Motorka: XJ600s
Rok výroby: 2001
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Mexican »

pretoze viac ako 200Wp sa mi nevmesti :-) (okna, markiza a najma satelit to celkom nepekne rozhodili. Ak by som dodavku robil sam, satelit by som bud nemontoval alebo namontoval na ine miesto. To su take tie drobnosti ktore si clovek co to robi sam premysli lepsie. Co uz :-)

Zas z toho nepotrebujem robit uplny ostrov. Vzdy je mozne doinstalovat 100 / 150 / 200 a dokonca aj 300Ah LIFEPOL pod sedadlo vodica.
Ulohou solaru bude prizivovat baterku pocas dlhsieho stania a dobijat ju pocas parkovania. My sme zatial zvyknuti dost presuvat sa, takze dost baterie dobije motor s boosterom

BMS bateria samozrejme bude mat. Bude tam osadena pravdepodobne Ultrimatron alebo Sunstone (za tyzden to tam veziem, uvidime ktora bude k dispo) v kapacite 150Ah. Pri teoretickom vyuziti 75% (112 Ah) by mi vydrzala chladnicka ako najvacsi zrut elektriny fungovat 82 hodin. A chladnicka pobezi ked bude teplo a teda bude aj slnko. Takze tam prijde do prace ten panel :-)
Kodl
Příspěvky: 534
Registrován: sob 18. lis 2017 18:46:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Boskovice
Motorka: XJR1200
Rok výroby: 1997

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Kodl »

Asi žiju v jiným světě, ale 300Ah lifepo4 na 12V jsou jenom upocený 3kWh... Holt každej má o tom, jak má takový auto fungovat, jiný představy. Já třeba takovou, ovlivněnou fungováním doma, že přes léto je blbost pálit jakýkoliv fosilní paliva a někam se za peníze připojovat, když svítí slunko celej den, kdy mi může ohřát vodu, nabít batrky tak, abych si ohřál i další vodu věčer po setmění a i si něco uvařil, není potřeba každej den do hospody nebo grilovat...
Potom mi vychází jako rozumný minimum 300Ah na 24V , což je víc než 6kWh. A tomu pak zase musí odpovídat panely na střeše. Podle mejch měření na L4 vyjdou 2ks 460Wp 120x184cm za sebe, a s tím už se něco dá podnikat. V extrémním případě se na to dá v létě provozovat malá split klima na 230V, ale to jsou zase kila navíc, to jsou pak dilemata...
To auto, co jsem měl půjčený, mělo klimu na 230V, ale jenom ze zásuvky z venku, a díky doplňkům a vůbec, tak byla doložnot jenom 420kg, což jsme jistě nedodrželi, i když ssebou měl každej jenom igelitku s oblečením...
Uživatelský avatar
Mexican
Příspěvky: 848
Registrován: pon 20. lis 2017 13:43:46
Kraj: Jihomoravský
Obec: Strelice
Motorka: XJ600s
Rok výroby: 2001
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Mexican »

tak si spocitaj kolko ta vyjde 300Ah LIFEPOL a vlastne cela infrastruktura k tomu. A potom sa mozme rozpravat o tom, ci nie je lepsie ist najblizsich par rokov do restauracie :lol: . Ty to vsetko chces stavat na elektrine (z mojho pohladu nezmysel) pretoze - priestor, cena, hmotnost a fakt ze to proste nebudes schopny nabit ani z toho skoro 500Wp panelu. Z jedneho kilogramu propanu dostanes ekvivalent medzi 11-13kWh energie. Takze varit a ohrievat vodu na elektrine v obytnaku je proste extremne neefektivne ak si vezies co len obyt 10kg propanovu flasku.

Mne a vlastne vacsine obytnakov vodu ohrieva propan, podobne aj varenie a topenie (to byva casto na diesel). Takze elektrina ostava na:
-> chladnicku
-> svetla
-> cerpadlo vody, cerpadlo WC a ventilator topenia
-> nabijanie propriet (notebook, Televizia, telefony, elektrobicykle, atd, atd)

ja ti nechcem radit (nie som technicky typ) ale asi by som este na tvojom mieste zvazil pro a proti a nesnazil sa vyslapat novu cesticku.
Myslim, ze vsetky klimatizacie co som videl v obytnakoch funguju len po pripojeni na 230V. A krmit to cez menic by snad vygenerovalo viac tepla nez by ta klima dokazala uchladit :lol:
Kodl
Příspěvky: 534
Registrován: sob 18. lis 2017 18:46:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Boskovice
Motorka: XJR1200
Rok výroby: 1997

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Kodl »

Psal jsem poměrně dlouhou odpověď, ale někde to zmizlo. Auta bez propan butanu už jsou, nafta na topení + elektrika, o váze to určitě není, dvě flašky váží tolik co ty baterky, stejně jako měnič určitě při provozu klimy nebude mít větší ztrátu než 50W. Plyn, elektrika 12V olovo, je řešení který je minimálně 50 let starý, a přišlo z obytnejch přívěsů. Za posledních 20 let udělaly jak baterky, tak měniče a FV panely takovej pokrok, že to jde i jinak. Že to tak nedělají výrobci přestaveb, je jiná věc. Ale už jsem psal, po poslední zkušenosti, je výrazně levnější hotel a all inclusive než obytňák... Další věc je, že jak seberou nějaký dávky nepřizpůsobivejm, tak nějaký postávání na parkovištích přestane být bezpečná záležitost, a budeš muset zase zaplatit. Ostatně ve Francii bych si to parkoviště netroufl ani dnes...
Uživatelský avatar
Mexican
Příspěvky: 848
Registrován: pon 20. lis 2017 13:43:46
Kraj: Jihomoravský
Obec: Strelice
Motorka: XJ600s
Rok výroby: 2001
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Mexican »

z dvoch flasiek (2x11kg napln, obycajne ocelove nadoby = cca 45kg spolu hmotnosti) dostanes 264 kWh energie.
45kg znamena ze na strechu umiestnis 1x 200Wp panel a 1x 300Ah LIFEPOL baterku. Kolko z toho dostanes energie si asi vies spocitat sam. Dam bokom regulator, cena len za komponenty bude atakovat 50 000kc. Neviem ako tebe, ale mne sa teda oplati viac dat raz 4000kc zalohu za flase a cca 500kc za vymenu 11kg naplne. Takze ja mam po hmotnostnej a finacnej stranke jasno

podobne bizardne velkosti 200+ Ah sa oplatia ludom ktori:
-> potrebuju nabijat casto elektrokola bez pripojenia k elektrine (napr cmp, stellplatz)
-> su viac dni v divocine BEZ pohnutia, BEZ solarneho panelu a maju relativne vysoke naroky na elektrinu

Ja chapem ze plyn ma vela nevyhod, treba ho vypinat pred jazdou, vymena je tazsia praca a bomba dojde na potvoru vzdy ked je noc a zima a treba liezt von. Niekedy moze byt problem s vymenou flias po ceste. Stale vsak hovorime o 11kg nadobe ktora obsahuje viacnasobne viac energie aku je schopna dodat aj 300Ah bateria (ktoru pri "beznej" spotrebe proste panelmi dobijes za dost dlhy cas

preto som sa rozhodol pre 150Ah LIFEPOL a 215Wp mono panel (momentalne to montuju v Sokolnicich). Dieslove topeni ma tiez vyhody a nevyhody> cena za samotne vytopeni je prakticky rovnaka, dieslove setri priestor ale spotrebovava vyrazne viac elektriny. Takze mozno do novej stavby stoji za zvazenie, pri uz fungujucej plynovej Trume 4 alebo 6kW je to z mojho pohladu mrhanie peniazmi. Ten panel bude realne na jar a v lete (ked budem aktivne dodavku vyuzivat) nejakych cca 130-160W, co je dvojnasobok spotreby beziacej chladnicky. Takze vyroba bude plusova pocas dna a dobije sa aj samotna bateria. Doplnit to dalsou 150Ah je otazka asi hodiny prace a cca 25 000kc.

obytnak som kupoval preto, ze ma cestovanie bavi a toto mi da novu dimenziu cestovania. Musim si este urobit B96 aby som mohol pripadne potiahnut vozik s moto :-)

aby sa to tu ale nezvrtlo na karavanisticky pokec, ja si dam pauzu a ozvem sa na jar so skusenostami s vyrobou elektriny a najma s jej spotrebou :-) Teraz v zime budem rad ze nemusim okolo toho lietat a dobijat pac to samovybijanie AGM mi celkom robi starosti (kedze dodavku neparkujem uplne doma)
Kodl
Příspěvky: 534
Registrován: sob 18. lis 2017 18:46:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Boskovice
Motorka: XJR1200
Rok výroby: 1997

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Kodl »

V zimě ti ten jeden panýlek ani nepokryje samovybíjení... třeba dnes mám celkem 0.5kWh z 6kWp na střeše, což je v poměru k 0.21kWp ještě "špatně" vodorovně umístěnýmu , v optimálním případě (bude to v realitě sotva polovina) 17Wh, tj 1.4Ah, a jak píšu, reálně polovina, tj na hranici měřitelnosti... Samozřejmě, jednou za měsíc to slunko v zimě snad vysvitne a něco to do baterky dodá, pokud na tom zrovna nebude ležet 20cm sněhu...
Tohle je krutá zkušenost z dlouholetýho provozování soláru doma.
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2160
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Koudy01 »

aby sa to tu ale nezvrtlo na karavanisticky pokec
To nicemu nevadi. Klidne pokracujte. Je to zajimavy a aspon se tu neco deje :-)
Michal
Příspěvky: 415
Registrován: čtv 23. lis 2017 13:39:58
Kraj: Jihočeský
Obec: Radenín
Motorka: Honda ATAS
Rok výroby: 2020

Re: Pokec koutek

Příspěvek od Michal »

K tématu, kdyby někdy...
IMG_20221117_080934_copy_816x1632.jpg
Odpovědět