Ladění / přetryskovaní karburátorů
Napsal: čtv 24. črc 2025 22:03:02
Ahoj všem,
omlouvám se, ale tohle bude delší. Když jsem minulý rok pořídil XJ900S bylo to poprvé, co jsem seděl na tomto typu motorky. Trošku nepříjemně mě překvapily vibrace mezi 3 a 4 tisíci otáček, ale nad tímto pásmem byl chod morotu absolutně hladký. Když jsem četl příspěvky uživatelů na různých fórech, stěžovali si obvykle na vibrace mezi 4 a 5 tisíci. Jezdil jsem dál a další věc, co mě překvapila, byly výrazně vyšší volnoběžné otáčky po důkladném zahřátí motoru (cca 1100 za studena vs. 1800 po zahřátí). Po chvilce gůglení jsem došel k názoru, že je volnoběžná směs chudá a šel jsem se podívat na nastavení příslušných šroubů na karburátorech. Nastavení bylo následující v pořadí 1. až 4. válec: 2 - 1,5 - 0 - 2,5 otáček od dorazu.
Poučen z internetu o příliš chudém továrním nastavení jsem nastavil všechny šrouby volnoběžné směsi na 2 otáčky. Po tomto nastavení volnoběžné otáčky krásně drží i po důkladném zahřátí a vibrace se přesunuly do pásma 4 až 5 tisíc, jak to má většina majitelů. I rozjezdy jsou mnohem příjemnější, před tím mi to při rozjezdu občas chcíplo. Pak jsem ještě zkoušel šrouby nastavit na 2,5 a později i na 3 otáčky, to už ale v podstatě nemělo žádný vliv.
Popsaná zkušenost mě přivedla na myšlenku jestli by vibrace mezi 4 a 5 tisíci nešly zmírnit. Opět jsem gůglil a došel jsem k závěru, že všude popisované vlivy jednotlivých komponent karburátoru (volnoběžný šroub, vlonoběžná tryska, jehla, hlavní tryska atd.) nejsou u CV karburátorů závislé pouze na natočení plynu, ale také na otáčkách motoru. Usoudil jsem tedy, že na bohatost směsi mezi 4 a 5 tisíci bude mít největší vliv jehla. Posunul jsem teda segerovku na jehle níž, abych zvýšil bohatost ve středním pásmu a výsledek byl (pro mě překvapivě) horší - vibrace byly výraznější. Posunul jsem tedy segerovku až nahoru a vibrace mezi 4 a 5 tisíci se zmenšily. Ve všech ostatních otáčkách velmi nepatrně stouply, jako by se "rozložily" do zbytku spektra otáček. Výsledný projev je pro mě mnohem příjemnější.
Zkoušeli jste si někdo "hrát" podobně s karburátorama? Máte někdo podobné poznatky? Dokázali jste někdo eliminovat vibrace nastavením nebo výměnou částí karburátoru (trysky, jehla...)? Znáte někoho, kdo by dokázal mé poznatky vysvětlit, vyvrátit nebo nedejbože potvrdit?
Jenom pro úplnost - své úsilí jsem trošku zjednodušil, aby to nebylo na dvě stránky. Ve skutečnosti už mám v karburátorech o stupeň větší volnoběžné trysky (#15) a v karburátorech pro vnitřní válce i o vous větší hlavní trysky (#102,5). Taky mám nové jehlové plovákové ventily i s pouzdrem a o-kroužky. Karburátory vypadají uvnitř velmi čistě. Původní příruby sání mám odsoustružené a na nich gumová hrdla Tourmax CHY-9.
Děkuju vám za pozornost i reakce!
omlouvám se, ale tohle bude delší. Když jsem minulý rok pořídil XJ900S bylo to poprvé, co jsem seděl na tomto typu motorky. Trošku nepříjemně mě překvapily vibrace mezi 3 a 4 tisíci otáček, ale nad tímto pásmem byl chod morotu absolutně hladký. Když jsem četl příspěvky uživatelů na různých fórech, stěžovali si obvykle na vibrace mezi 4 a 5 tisíci. Jezdil jsem dál a další věc, co mě překvapila, byly výrazně vyšší volnoběžné otáčky po důkladném zahřátí motoru (cca 1100 za studena vs. 1800 po zahřátí). Po chvilce gůglení jsem došel k názoru, že je volnoběžná směs chudá a šel jsem se podívat na nastavení příslušných šroubů na karburátorech. Nastavení bylo následující v pořadí 1. až 4. válec: 2 - 1,5 - 0 - 2,5 otáček od dorazu.
Poučen z internetu o příliš chudém továrním nastavení jsem nastavil všechny šrouby volnoběžné směsi na 2 otáčky. Po tomto nastavení volnoběžné otáčky krásně drží i po důkladném zahřátí a vibrace se přesunuly do pásma 4 až 5 tisíc, jak to má většina majitelů. I rozjezdy jsou mnohem příjemnější, před tím mi to při rozjezdu občas chcíplo. Pak jsem ještě zkoušel šrouby nastavit na 2,5 a později i na 3 otáčky, to už ale v podstatě nemělo žádný vliv.
Popsaná zkušenost mě přivedla na myšlenku jestli by vibrace mezi 4 a 5 tisíci nešly zmírnit. Opět jsem gůglil a došel jsem k závěru, že všude popisované vlivy jednotlivých komponent karburátoru (volnoběžný šroub, vlonoběžná tryska, jehla, hlavní tryska atd.) nejsou u CV karburátorů závislé pouze na natočení plynu, ale také na otáčkách motoru. Usoudil jsem tedy, že na bohatost směsi mezi 4 a 5 tisíci bude mít největší vliv jehla. Posunul jsem teda segerovku na jehle níž, abych zvýšil bohatost ve středním pásmu a výsledek byl (pro mě překvapivě) horší - vibrace byly výraznější. Posunul jsem tedy segerovku až nahoru a vibrace mezi 4 a 5 tisíci se zmenšily. Ve všech ostatních otáčkách velmi nepatrně stouply, jako by se "rozložily" do zbytku spektra otáček. Výsledný projev je pro mě mnohem příjemnější.
Zkoušeli jste si někdo "hrát" podobně s karburátorama? Máte někdo podobné poznatky? Dokázali jste někdo eliminovat vibrace nastavením nebo výměnou částí karburátoru (trysky, jehla...)? Znáte někoho, kdo by dokázal mé poznatky vysvětlit, vyvrátit nebo nedejbože potvrdit?
Jenom pro úplnost - své úsilí jsem trošku zjednodušil, aby to nebylo na dvě stránky. Ve skutečnosti už mám v karburátorech o stupeň větší volnoběžné trysky (#15) a v karburátorech pro vnitřní válce i o vous větší hlavní trysky (#102,5). Taky mám nové jehlové plovákové ventily i s pouzdrem a o-kroužky. Karburátory vypadají uvnitř velmi čistě. Původní příruby sání mám odsoustružené a na nich gumová hrdla Tourmax CHY-9.
Děkuju vám za pozornost i reakce!