Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Aldaxj
Příspěvky: 17
Registrován: pon 01. říj 2018 18:24:36
Kraj: Zlínský
Obec: Uhersky Brod
Motorka: Xj 900
Rok výroby: 1995

Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Aldaxj »

Ahoj mam rozbity predek na xj 900 a nezbyva nic jineho nez udelat N-ko :D Mam dotaz na ty hadice v predni kapotazi, podle me jsou to termostaty pro ohrev tepleho vzduchu do sani (byvalo to u skodovek), zkousel to nekdo odstranit a zaspuntovat ty vyvody??? Diky za pomoc.
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2153
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Koudy01 »

Sice nemam devitku a na sestce to neni, ale...

...je to PAIR system. Yamaha tomu rika AIS. Je to kurvitko, ktery zapricini sekundarni horeni smesi ve vyfukovym potrubi a tim snizuje emise. Motorka dokonale nespali vsechnu smes. Proto je pres tento system vlivem podtlaku tesne za vyfukovy ventily nasavane cerstve vzduch z airboxu. Teplotou vyfukovych plynu pak dochazi k dohoreni smesi nebo alespon ke zredeni vyfukovych plynu.

To v kapote, co vypada jako termostaty, jsou ventily, ktery se pri deceleraci a pri vysokych otackach zaviraji a tento system vyrazuji z provozu. To proto, aby nedochazelo k detonacim (decelerace) nebo ztrate vykonu(vysoky otacky). Potom tam jsou jeste zpetny jazyckovy ventily, ktery delaji to, aby ten cerstve vzduch proudil z airboxu k ventilum a ne naopak.

Vyrazenim toho systemu nic nepodelas. Jen trosku emise. Motorka nic nepozna. Mozna jen NEznatelne lip pojede v nizkych a strednich otackach :-)
Aldaxj
Příspěvky: 17
Registrován: pon 01. říj 2018 18:24:36
Kraj: Zlínský
Obec: Uhersky Brod
Motorka: Xj 900
Rok výroby: 1995

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Aldaxj »

Ahoj diky za presny popis, pak jsem si vsiml ze to ma podtlakove regulatory a po smeru foukanim do hadicek to odpovida tvemu popisu ta funkce. Pan co jsem to od neho kupoval tvrdil ze to moc nepojede kdyz se to zaslepi. Zkusim to bez toho projet popr. bych to nainstaloval nekde pod nadrz pomoci gumovych hadicek at to tak nebije do oci..
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2153
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Koudy01 »

Pan co jsem to od neho kupoval tvrdil ze to moc nepojede kdyz se to zaslepi
Pojede to uplne stejne. Bezne se to odpojuje. Nekamaradi se to totiz z ladakama, napriklad.
karlos082
Příspěvky: 62
Registrován: úte 26. pro 2017 21:48:31
Kraj: Jihomoravský
Obec: Tvarožná Lhota
Motorka: Yamaha XJ 900
Rok výroby: 1997

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od karlos082 »

Ahoj jak de oficiálně udělat Nko? Dopadl jsem stejně a i nad takovou variantou jsem přemýšlel. Díky za radu.
Aldaxj
Příspěvky: 17
Registrován: pon 01. říj 2018 18:24:36
Kraj: Zlínský
Obec: Uhersky Brod
Motorka: Xj 900
Rok výroby: 1995

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Aldaxj »

Oficialne to nevim, mam kapotaz na 2 dily, plexi pryc, budiky rozbite a leseni pohnute, vzhledem k dostupnosti nahr.dilu bude lepsi dat svetlo z nahace a najit spravne budiky aby fungovali, mas to tez tak rozbite? Treba udelame ze dvou jednu :D
karlos082
Příspěvky: 62
Registrován: úte 26. pro 2017 21:48:31
Kraj: Jihomoravský
Obec: Tvarožná Lhota
Motorka: Yamaha XJ 900
Rok výroby: 1997

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od karlos082 »

Bohužel jo jen plexi zůstalo.ale jednu vidlici mám v háji. Našel jsem vše nové ale to je dohromady druhá 900. Chtěl sem ji prodat na ND ale žena nedovolí že se jí líbí a mám ji opravit.
Uživatelský avatar
OTIS
Příspěvky: 1015
Registrován: úte 07. lis 2017 18:16:10
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno
Motorka: XJ 600N
Rok výroby: 2001

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od OTIS »

A nedostupnost hodnotíš na základě nabídky u nás, nebo zkusils pohledat i v zahraničí? Já myslím, že přes zimu bys mohl vše potřebné sehnat https://www.ebay.com/itm/YAMAHA-XJ900-D ... iO&vxp=mtr

XJ900 není bez kapotáže moc hezké, protože má široký motor a ten trčí ven. Už sem jich v N přestavbě několik viděl a není to ono. Já bych se pokusil opravit do původního stavu.
Radimathor
Příspěvky: 160
Registrován: ned 19. lis 2017 9:28:14
Kraj: Praha
Obec: Kunratice
Motorka: ZRX1200S
Rok výroby: 2002

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Radimathor »

Ahoj, hlavně kouknout na techničák, pokud je tam psáno kapota nebo polokapota tak z toho po udělání nakeda technik na technický udělá problém , bohužel taková je praxe dnešních dní.
Aldaxj
Příspěvky: 17
Registrován: pon 01. říj 2018 18:24:36
Kraj: Zlínský
Obec: Uhersky Brod
Motorka: Xj 900
Rok výroby: 1995

Re: Termostaty v kapotazi-DOTAZ

Příspěvek od Aldaxj »

To je pravda s tim technicakem, ceka me totiz technicka, je dovoz ze zapadu-podivu se jak to soudruzi napsali.. Na dily jsem se dival jen u nas, moc tomu neverim ze mi prijde cela ta velka kapota v celku pri dnesnim zachazeni dopravci s baliky apod..
Odpovědět