Spojkové pružiny

Odpovědět
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 11
Registrován: ned 07. črc 2024 17:50:42
Kraj: Středočeský
Obec: Kamenice
Motorka: XJ900S
Rok výroby: 1997

Spojkové pružiny

Příspěvek od Aleš »

Ahoj na základě doporučení odsud i z jiných koutů internetu bych chtěl zítra měnit spojkové pružiny, protože mi spojka zabírá až na konci rozsahu. Četl jsem tu, nebo možná na starém fóru doporučení od Koudyho na těsnění od Vesrahu a tak jsem zajásal, když jsem na jednom z e-shopů našel spojkové pružiny od stejné firmy. U té položky byl název: "Spojkové pružiny YAMAHA XJ 900 S Diversion, rv. od 94" a výrobce: "Vesrah", žádné další označení tam nebylo. Když pružiny dorazily, bylo na nich označení SK-254, heavy duty a pár typů motorek, mezi kterými nebylo žádné XJčko. Tak jsem kouknul na stránky Vesrahu a tam byl seznam více než 40 kompatibilních mašin (např.: XJ6S, FZS1000), ale XJ900S ani XJ900 tam nebyla. Tak jsem změřil délku pružin a mají cca 56mm. Podle servisního manuálu mají originální pružiny cca 52mm. Myslíte, že by to mohl být problém, nebo to zase jenom moc prožívám? :) Předpokládám, že je tam narvu, ale mám trošku obavu, aby spojková páčka nešla příliš ztuha. A až je tam dám, tak už to asi nevyreklamuju. Máte někdo podobnou zkušenost?
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Spojkové pružiny

Příspěvek od Koudy01 »

Asi to tam muzes dat. Manual pise 51.8mm nové a limit 50mm.
Podle Vesrahu mají být SK-254 na TDM900 (mimo jiné) a u TDM900 manuál říká 50mm nové a 47 celých něco je limit. Takže tam to je ještě o víc. Ty údaje v manuálu jsou pro originální pružiny. Ale druhovýroba může mít ty délky asi jinak pro stejnou tuhost. Ale tak zdatný v počítání pružin nejsem, abych to uměl podložit...dal bych je tam.
Uživatelský avatar
Aleš
Příspěvky: 11
Registrován: ned 07. črc 2024 17:50:42
Kraj: Středočeský
Obec: Kamenice
Motorka: XJ900S
Rok výroby: 1997

Re: Spojkové pružiny

Příspěvek od Aleš »

Tak jsem je tam dal. Původní pružiny měly délky 51 až 51,5 mm. Tuhost nedokážu posoudit, ale pomačkáním mezi prsty jsem nepoznal nijak zásadní rozdíl od těch nových SK-254. Původní mají 11 závitů, SK-254 mají 12. Namontovat šly úplně bez problémů. Nejvíc času mi zabralo odstraňování starého těsnění z víka spojky, babral jsem se s tím snad hodinu. No a nakonec jsem při utahování víka přerval jeden šroub. A to jsem měl momenťák nastavenej na 12 Nm. Naštěstí ta odtržená část ještě na kousku držela a šlo to krásně vyšroubovat. No a výsledek? Je to super! Spojka zabírá lehce nad půlkou rozsahu páčky a ta klade zhruba stejný odpor jako před výměnou. Děkuju ti Koudy za podporu a že sis dal tu práci a koukal do manuálu pro TDM900.
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2180
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Spojkové pružiny

Příspěvek od Koudy01 »

Jsem rad, ze se zadarilo ;)

To tesneni je u motorek, kde se do toho dlouho nebo jeste nikdy nelezlo, vzdycky hrozny a na dlouho :evil:
Odpovědět