spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

VojtaMX
Příspěvky: 52
Registrován: ned 14. led 2018 18:13:42
Kraj: Praha
Obec: Praha 10
Motorka: XJ600S
Rok výroby: 1998

spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od VojtaMX »

Minulej tejden mi na semaforu prasklo spojkový lanko. Kouk jsem na pár obchodů v okolí a nikde nebylo skladem. Volám teda do Yamahy, kde by bylo, ale za 1140 korun a to se mi zdálo dost. Ke slovu teda přišel gůgl a našel jsem obchod s lankem za 250 kč skladem a objednal. Po doručení jsem zjistil, že se mi moc nezdá - lanko bylo takový hrubý, koncovky žádná sláva, ale nedalo se nic dělat, lanko jsem namontoval. Páčka spojky šla ale strašně ztuha, tak jsem kontroloval dráhu bowdenu - nikde zalomenej nebyl, prostřík jsem wédéčkem - žádný zlepšení. Možná by moh bejt problém částečně v tom, že před páčkou je kovová trubička na konci bowdewnu ohnutá, zatímco na původnim je rovná, ale hlavní důvod to nebude, protože i když bowden vymontuju, tak lanko v něm má výrazný tření a prostě se mu moc "nechce".
Dočasně to vyřešila opravná sada, ale nemám z toho moc dobrej pocit, protože váleček v páčce teď drží lanko šroubem a to beru jenom jako řešení na dojetí.
Moje otázka na konci románu tedy je: má někdo z poslední doby zkušenost s druhovýrobnim lankem se kterým je spokojenej nebo budu muset zainvestovat do originálu?
Uživatelský avatar
OTIS
Příspěvky: 978
Registrován: úte 07. lis 2017 18:16:10
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno
Motorka: XJ 600N
Rok výroby: 2001

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od OTIS »

2x sem investoval do neoriginálu a mám s tím velmi špatné zkušenosti, ve výsledku to vyšlo cenově skoro jako originál + komplikace na cestách. Nakonec sem to vyřešil originálem i za ty prachy (ten předchozí vydržel nějakých 110 tis. Km).
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od Koudy01 »

Mam lanko z wemota. Po asi 5 - 10tis. km se hned u valecku v pacce oddelily 2-3 dratky. Nerozmotavaji se, takze to bez detailnejsiho pohledu nejde videt. Celou dobu vozim pod sedlem nahradni. Ale zatim drzi. Uz nejakych 36tis. km. Vsechny lanka i packy pravidelne mazu.
Uživatelský avatar
kozoroh1
Příspěvky: 767
Registrován: pát 17. lis 2017 21:05:34
Kraj: Královehradecký
Obec: Dvůr Králové nad Labem
Motorka: XJ 650 T
Rok výroby: 1982

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od kozoroh1 »

Mě když prasklo, tak jsem koupil repliku. A rovnou dvě.(druhou vozím pod sedlem) Že by šlo ztuha, nebo že by se třepilo s tím jsem se nesetkal. Je pravda, že má najeto jen něco přes pět tisíc. Za cenu originálu bych jich měl pět. Musel jsem jen trochu upravit uchycení. I když psali, že je to přesná tak měla o chlup delší šroubení. Takže asi záleží co koupíš.
Jednou stopou, ale nesmí být vidět za mnou. To je lepší sedět na rybách, neboť čas strávený na rybách se do života nepočítá.
Uživatelský avatar
pig
Příspěvky: 106
Registrován: pon 20. lis 2017 13:14:44
Kraj: Jihomoravský
Obec: Vranovice
Motorka: R1150R
Rok výroby: 2004

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od pig »

Jo jo šetřeníčko šetření.

Nemám nic k tématu, ale kdysi dávno když jsem na původní staré XJ stránky přišel, psávali staří zkušení borci, i ti zruční, na banální technické dotazy odpověď dej to do servisu... mladá kuřata se zlobila, že to je drahé a ať jdou do prdele.

Postupem času se obměnila "generace", změnilo forum a vidím, že je i posun na poli oprav, už se nepíše dej to do servisu (teď jsou někteří rádci ona bejvalá nezkušená kuřata), ale "ty vole když už to děláš doma, kup si aspoň originál součástky".

Nechápu politiku tří levných lanek pod sedlem + nejistota, když mužu mít jedno originál namontované + jistota. Ano jedno levné jen jako pojistku, to asi beru.
..mami já bych chtěl pejska... tak si ukroj v ledničce je ještě kousek.
Uživatelský avatar
pig
Příspěvky: 106
Registrován: pon 20. lis 2017 13:14:44
Kraj: Jihomoravský
Obec: Vranovice
Motorka: R1150R
Rok výroby: 2004

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od pig »

btw, až mi prasne, koupím neoriginál, originál je drahý jak piča :D asi teda.
p.s. honim příspěvky :lol:
..mami já bych chtěl pejska... tak si ukroj v ledničce je ještě kousek.
Uživatelský avatar
OTIS
Příspěvky: 978
Registrován: úte 07. lis 2017 18:16:10
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno
Motorka: XJ 600N
Rok výroby: 2001

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od OTIS »

Není problém vozit nahraní. Ale co když to zrovna praskne v nějaké krizové provozní situaci...? Vyzkoušel sem 2 neorigo a po špatných zkušenostech už nechcu jezdit s pocitem, že se to brzo stane zase. Že vydrželo jen 5 tis. to zatím o kvalitě nic neříká.

Ale zásoba se tenčí a je možné, že za nějaký čas se už origo nesežene. Plynové lanka už mají vyprodané.
Uživatelský avatar
kozoroh1
Příspěvky: 767
Registrován: pát 17. lis 2017 21:05:34
Kraj: Královehradecký
Obec: Dvůr Králové nad Labem
Motorka: XJ 650 T
Rok výroby: 1982

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od kozoroh1 »

No to dle některých asi budu muset prodat motorku bez lanek a nechat jen ke koukání, nebo rozprodat na díly. Páč nové originál lanka se nebudou dát sehnat. To je dobrá úvaha. Jak jsem psal je replika a replika. Když kupujete autodíly třeba v Elitu tak prodávají originální díly od neoriginálních výrobců. Prostě kvalitní repliky. Kelly v bledě modrém. Pema zrovna tak. Žvatlání o originálních dílech je fakt zcestné.
Druhé pod sedlem vozím proto, protože jsem byl zvyklý z Jawek, že spojkové lanko bylo opravdu spotřební díl. A sakra to byl "originál". Tak abych se případně nemusel zabývat opravnou sadou, tak za pět minut mám nasazené nové. Ale myslím, že pár let tam vydrží i ta replika.
Jednou stopou, ale nesmí být vidět za mnou. To je lepší sedět na rybách, neboť čas strávený na rybách se do života nepočítá.
Uživatelský avatar
OTIS
Příspěvky: 978
Registrován: úte 07. lis 2017 18:16:10
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno
Motorka: XJ 600N
Rok výroby: 2001

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od OTIS »

Myslel jsem to tak, že už nebudou… takže by bylo dobré znát prověřenou alternativu. A zajímají mě spíš najeté kilometry, protože opotřebení lanka dochází jen při jízdě.

Já nejsu fanda předražených origo dílů, jen popisuju své zkušenosti. A nebyl problém jen v lanku, u jednoho praskla ta vymezovací část s matkami uprostřed bowdenu. Nemohlo ty vydržet, byla to jen tenká trubička a na tom závit, totálně ojebané.

U spojkového lanka je podle mě rychlejší oprava sadou – strčím do bowdenu nové lanko a dám šroubovací koncovku. Už jsem v této situaci byl a demontáž komplet starého/instalace nového rozhodně není rychlá operace (u N).
VojtaMX
Příspěvky: 52
Registrován: ned 14. led 2018 18:13:42
Kraj: Praha
Obec: Praha 10
Motorka: XJ600S
Rok výroby: 1998

Re: spojkové lanko - aneb jak jsem chtěl ušetřit

Příspěvek od VojtaMX »

kozoroh1: a co jsi koupil? je to nějaká značka nebo aspoň obchod, kde jsi to pořídil?
Koudy01: to na Wemoto je za skvělou cenu, ale taky má u páčky tu zakřivenou kovovou část: http://www.wemoto.cz/bikes/yamaha/xj_60 ... nky_glide/
Ne sice tolik, jako to co jsem koupil já: http://www.motorkari.cz/motobazar/nahra ... 58151.html
Ale to původní co jsem tam měl (nevím, jestli je originál) je podle mě rovný nebo zakřivený jen málo, asi jako tohle:
https://www.tipmoto.com/dily-moto/stupa ... pojky.html
Tak nevim, máte tam to zakřivení taky? Nechápu, proč by tam bylo, pokud by to mohlo být rovný?
Odpovědět