Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Odpovědět
Kodl
Příspěvky: 520
Registrován: sob 18. lis 2017 18:46:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Boskovice
Motorka: XJR1200
Rok výroby: 1997

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Kodl »

už jsem si to našel na anglické wiki. Klasická lambda sonda co je v běžnejch autech přeskakuje mezi 0.2 acca 0.7V, tam skutečně stačí multimetr, nebo komparátor a dvě ledky, červená(moc paliva) a modrá (moc vzduchu). Vyhřívání se řídí tuším podle odporu topnýho elementu, takže vlastně jednoduchý. Teoreticky uvažuju o stavbě dřevoplynovýho generátoru a o použití obyč lambda sondy z felicie a pod. pro nastavování směsi "on the fly" protože kvalita dřevoplynu se mění s mnoha faktory... To je potom problém při spouštění, a musí se pořád ladit bohatost, což podle oka není to pravý...
Širokopásmová je schopný měřit i o kolik je víc kyslíku a nebo paliva, v zásadě rozdílový měření proti referenci https://en.wikipedia.org/wiki/Oxygen_se ... nia_sensor
Ale nebojte se, na xjr to montovat nebudu:
Obrázek
tohle je výtvor chlapíka z Brna: Obrázek a někde jsem to viděl i aplikovaný na fichtlu, teda vlastně na mustangu...
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Koudy01 »

Obyč. lambda je blbá. Tam vidíš, jak píšeš, jen chudá-bohatá. Ale už nevíš, jak moc chudá nebo jak moc bohatá směs je. Podle toho moc směs neseřídíš. Řídicí jednotce v autech (starších) to stačí. Prakticky pořád totiž upravuje směs tak, že je chvilku chudá a chvilku bohatá a tak to pořád osciluje (ideální stav). Právě na základě zpětné vazby z té lambdy. Proto si třeba na motorkách s lambdou při ustálené rychlosti v dědině můžeš všimnou, že mírně pohupují - jedou, nejedou, jedou, nejedou. Ta lambda ti nikdy nepošle "teď je to ok, nedělej nic". Takový stav neumí. Takže jednotka furt drbe se směsi. Teda v případě, že je v close loop (bere ohled na lambdu). Ve vyšších otáčkách nebo při akceleraci se ohled na lambdu často nebere a jednotka funguje v režimu open loop.

Leda by si tam měl nějakou řídicí jednotku, která by neustále směs upravovala.
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Koudy01 »

Dneska vyzkouseno. Je to krásně stabilní. Takže super 8-) Akorát telefon mi nedává přítmí. Tak se video seká.
DuroM65
Příspěvky: 324
Registrován: úte 21. lis 2017 11:15:57
Kraj: Prešovský
Obec: Poprad
Motorka: Yamaha XJ900S GT
Rok výroby: 1998

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od DuroM65 »

Koudy01 píše: stř 18. lis 2020 17:24:09 Dneska vyzkouseno. Je to krásně stabilní. Takže super 8-) Akorát telefon mi nedává přítmí. Tak se video seká.
Koudak, sevas kolko si dal za tu sirokopasmovu sondu aj s tou elektronikou k nej..

Vdaka DuroM
Aj ked ideme len styria, aj tak sa viem ztratit...(prosto individualista), nastastie vecer sa zasa najdem. "HEJ, ZVODY... nelestim aj tak ma zasa zleje moj mrak po Fantozzim
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Koudy01 »

2500 na bazošu. Ještě je tam jedna podobná sada za 3500. Sonda stejná, budík od nějakýho jinýho výrobce. Jen teda má jenom analogovej výstup. Není tam seriová linka. A nemá automatický stmívání jasu :lol:

Nebo taky za 3500 nějaká stavba, která navíc ukazuje teplotu snímače.
Uživatelský avatar
javim
Příspěvky: 601
Registrován: čtv 14. kvě 2020 10:23:07
Kraj: Zlínský
Obec: Lešná
Motorka: Yamaha XJ 600S
Rok výroby: 1996

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od javim »

Funguje mu to, mohu potvrdit. Dnes jsme to zkoušeli a výsledek je velmi povzbudivý... Jsem zvědavý, co na to spotřeba :)
A navíc jsem předběhl Mexičana, což mě taky potěšilo ;)
Ten starej paprika co má takovou mladou ...

Já bych si s dovolením také vzal ...
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Koudy01 »

Díky za návštěvu, využití služeb a zpětnou vazbu. Jsem rád, že se zadařilo a tolik to pomohlo.
Uživatelský avatar
Mexican
Příspěvky: 841
Registrován: pon 20. lis 2017 13:43:46
Kraj: Jihomoravský
Obec: Strelice
Motorka: XJ600s
Rok výroby: 2001
Kontaktovat uživatele:

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Mexican »

ja mam bohuzial teraz ine starosti ako jazdit na moto :-/
Madmaks
Příspěvky: 20
Registrován: úte 06. úno 2018 22:43:11
Kraj: Vysočina
Obec: Březník
Motorka: XJ 600N
Rok výroby: 1997

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Madmaks »

Sem to asi nepatří ale Koudy moc děkuji za servis XJčka. To ticho od řetězovky je úžasné, konečně vím jak funguje i zadní brzda a připadá mi že kdykoliv od tebe odjíždím tak má moje XJ o pár kw víc :-) Moc děkuji jizdu domů jsem si užil a protáhl jsem je ještě přes Pálavu :-)
Uživatelský avatar
Koudy01
Příspěvky: 2124
Registrován: čtv 09. lis 2017 7:24:21
Kraj: Jihomoravský
Obec: Brno-venkov
Motorka: XTZ690
Rok výroby: 2021

Re: Synchronizace karburátorů, seřízení volnoběžné směsi

Příspěvek od Koudy01 »

Tak to si to vzal pěkně oklikou :) Moc děkuji za slova chvály. Tak ať to jezdí, startuje a brzdí ;)
Odpovědět